Skip to content
Etelä-Karjalan kesäyliopisto
  • Etusivu
  • Koulutukset
  • Tietoa opiskelijalle
  • Ajankohtaista
  • Yhteystiedot
Hae
menu
close
Etelä-Karjalan kesäyliopisto
  • Etusivu
  • Koulutukset
  • Tietoa opiskelijalle
  • Ajankohtaista
  • Yhteystiedot
  • Koulutukset
  • Avoin korkeakouluopetus
  • Kasvatus ja opetus
  • Sosiaali- ja terveysala
  • Hallinto ja työelämä
  • Kielet
  • Kulttuuri ja harrastukset
  • Lukiolaiskurssit
  • Lasten kesäyliopisto
  • Luennot ja muut
Etkö löytänyt etsimääsi?

Pyrimme kehittämään toimintaamme vastaamaan juuri Sinun tarpeitasi ja toiveitasi.

Ehdota koulutusta

Etusivu > YLEISET TENTTIPÄIVÄT 2022-2023

Koulutusvalikko
  • Koulutukset
  • Avoin korkeakouluopetus
  • Kasvatus ja opetus
  • Sosiaali- ja terveysala
  • Hallinto ja työelämä
  • Kielet
  • Kulttuuri ja harrastukset
  • Lukiolaiskurssit
  • Lasten kesäyliopisto
  • Luennot ja muut
Etkö löytänyt etsimääsi?

Pyrimme kehittämään toimintaamme vastaamaan juuri Sinun tarpeitasi ja toiveitasi.

Ehdota koulutusta

Etusivu > YLEISET TENTTIPÄIVÄT 2022-2023

YLEISET TENTTIPÄIVÄT 2022-2023

HUOM.  8.9.2022 tehdyn päätöksen mukaan siirtotenttejä tai erillistenttejä ei ole enää mahdollista suorittaa Etelä-Karjalan kesäyliopistossa.
Vain ne opiskelijat, joilla on opinto-oikeus Etelä-Karjalan kesäyliopiston avoimen yliopiston opintoihin, voivat ilmoittautua tentteihin.


ITÄ-SUOMEN AVOIMEN YLIOPISTON OHJE TENTTIIN ILMOITTAUTUMISEEN
Yleisiä tenttipäiviä on kerran kuukaudessa heinäkuuta lukuunottamatta. Yleinen tenttipäivä on maanantai ja lisäksi oikeustieteiden tenttipäiviä järjestetään kerran kuussa perjantaina. Yhteistyöoppilaitoksen opiskelija ilmoittautuu tenttiin viimeistään 10 päivää ennen tenttiä suoraan yhteistyöoppilaitokseen. Ohjeistus ilmoittautumisesta päivitetään elokuun alussa.

HUOM! Tarkistathan, että opinto-oikeutesi on voimassa ennen tenttiin ilmoittautumista. Tenttiin ei voi osallistua, jos opinto-oikeus ei ole voimassa.

ETÄTENTTI (ITÄ-SUOMEN YLIOPISTON OHJEET)
Mikäli haluat suorittaa tentin muulla kuin Joensuun, Kuopion tai Savonlinnan kampuksella (tai yhteistyöoppilaitoksen opiskelija omassa oppilaitoksessa), vastaat itse tenttipaikan ja valvonnan järjestämisestä sekä niistä mahdollisesti aiheutuvista kuluista. Tenttipaikkana voi olla esimerkiksi yliopisto, kansalais- tai kansanopisto, kesäyliopisto tai muu oppilaitos. Olennaista on, että tenttipaikka on luotettava ja tentti tapahtuu valvotuissa olosuhteissa. 

Kun ilmoittaudut tenttiin 10 vrk ennen tenttipäivää WebOodissa  mainitse tentinvalvojan nimi, yhteystiedot ja tenttipaikan osoite, jotta voimme toimittaa tenttikysymykset valvojalle. Etätentti järjestetään samaan aikaan kuin yliopiston tentti. Tenttitilaisuudesta saa poistua aikaisintaan kolmekymmentä (30) minuuttia kuulustelun alkamisesta, minkä jälkeen tenttiin ei oteta myöhästyneitä. Avoimen yliopiston yleiset tentit alkavat klo 16.00.

TENTTIIN OSALLISTUMINEN (ITÄ-SUOMEN YLIOPISTON OHJEET)
Osallistujat kutsutaan sisään joko opintojaksoittain tai nimellä.
Tenttitilaisuus katsotaan alkaneeksi opiskelijan saapuessa tenttisaliin, joten keskustelu toisten tenttiin osallistujien kanssa ei ole enää sallittua.
Istumapaikalle voit ottaa mukaan kirjoitusvälineet, kuvallisen henkilöllisyyskortin ja kukkaron. Laukut ja takit jätetään salin yläosaan tai portaille. Sulje kännykkä ja jätä se laukkuun tai valvojan pöydälle.
Tentinvalvoja aloittaa tentin ilmoittamalla vastaamisen aloitus- ja päättymisajan sekä ensimmäisen mahdollisen poistumisajan. Tentistä saa poistua aikaisintaan puolen tunnin kuluttua tentin alkamisesta ja tämän ajan kuluessa tenttisaliin saapuneilla on oikeus osallistua tenttiin.
Tenttivastauspaperit jaetaan tenttitilaisuudessa. Kirjaa jokaiseen tenttivastauspaperiin seuraavat tiedot:

  •     Tenttipäivä 
  •     Sukunimi ja etunimi 
  •     opiskelijanumero tai henkilötunnus
  •     Tentittävän opintojakson nimi ja tunniste

Mikäli tenttitilanteessa tulee ongelmia, esimerkiksi tenttikysymykset puuttuvat tai ne ovat vääristä teoksista, ota yhteyttä tentinvalvojaan nostamalla käsi ylös.
Jos tenttijän havaitaan syyllistyneen vilppiin, hänet poistetaan tentistä välittömästi ja suoritus hylätään. Vilpiksi katsotaan mm. luvattoman materiaalin käyttö, vastauksen katsominen toiselta tai muu vastaajien välinen yhteistyö.
Valmistaudu todistamaan henkilöllisyytesi palauttaessasi vastauspaperia. Kuittaa osallistumisesi osallistujalistaan (tarvittaessa). Luentotenttien kysymykset pyydetään palauttamaan vain, jos tentaattori on niin merkinnyt kysymyspaperiin. Kirjallisuustenteissä kysymykset palautetaan kuoressa vastauspaperien kanssa. Suttupaperit ja tyhjät konseptit palautetaan valvojalle.
Tentinvalvoja huomauttaa tentin päättymisestä viimeistään 10 minuuttia ennen tenttiajan päättymistä ja lopettaa tentin määräaikana.

Ilmoittautumistiedot
Ilmoittautumiset EHDOTTOMASTI sähköpostitse, ilmoita yhteystietosi ja tenttipäivä!

Leena Salonen, leena.salonen (at) kesyli.net, puh. 010 322 9461

Avoimen yliopiston yleiset tentit järjestetään maanantaisin klo 16.00 – 20.00.

Kevät 2023

  • Ma 16.1.2023
  • Ma 13.2.2023
  • Ma 20.3.2023
  • Ma 24.4.2023
  • Ma 22.5.2023
  • Ma 12.6.2023

Oikeustieteiden oppiaineita koskevat aamutentit perjantaisin klo 8.00 – 12.00.

Kevät 2023

  • Pe 3.2.2023
  • Pe 3.3.2023 
  • Pe 14.4.2023
  • Pe 5.5.2023
  • Pe 2.6.2023


Facebook Instagram Tilaa uutiskirjeemme

Kesäyliopiston toimisto

Etelä-Karjalan kesäyliopisto
Pohjolankatu 23
53100 LAPPEENRANTA

puh. 010 322 9460
lappeenranta(a)kesyli.net

Y-tunnus: 3146323-5

Katso kaikki yhteystiedot

Tietosuojaseloste

Saavutettavuusseloste

Etusivu Koulutukset Tietoa opiskelijalle Ajankohtaista Yhteystiedot
Webdesign Groteski